Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Mieszkasz w Poznaniu lub wpadłeś z wizytą i zatęskniłeś za lasem? Wsiadaj w pociąg na dworcu głównym i w ciągu godziny znajdziesz się w sercu jednego z największych kompleksów leśnych w Wielkopolsce. Czekają na Ciebie stare, unikatowe drzewostany (modrzewiowe, dębowe, sosnowe), leśne jeziora skrywające mięsożerne pływacze i najbardziej wysunięte na północ stanowisko żywca dziewięciolistnego. Ten teren ma nie tylko dużą wartość przyrodniczą, ale też kulturową. W Dąbrówce Kościelnej znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia, a wokół Puszczy prowadzi Szlak Kościołów Drewnianych, łączący 12 unikatowych kościołów, których historia sięga średniowiecza. Dobrze oznaczone, liczne szlaki piesze i rowerowe pozwolą zaplanować wycieczkę dowolnej trudności i długości. Wybierzcie się raz, nie pożałujecie i będziecie wracać!

Nie przegap

  • Dostrzegalnia przeciwpożarowa na Dziewiczej Górze (143 m. n.p.m.) – z tarasu na wysokości 30 m rozciąga się panorama Puszczy (na północny wschód) i Poznania (na południowy zachód);
  • Arboretum Leśne w Zielonce;
  • Uroczysko Maruszka i dwie mogiły z XIX wieku;
  • Pocysterski klasztor w Owińskach wraz z Parkiem Orientacji Przestrzennej;
  • Puszczańskie wsie i osady: Głęboczek (dawne miasto!), Zielonka, Dąbrówka Kościelna, Pławno, Odrzykożuch (dawna główna siedziba rabusiów).

Krajobrazy

Równiny sandrowe, polodowcowe rynny jeziorne, śródleśne torfowiska, 200-letnie lasy.

Wyzwanie

Znajdźcie tajemniczy słup, ukryty w leśnej gęstwinie obok szlaku z Zielonki do Tuczna i wymyślcie co najmniej trzy hipotetyczne przeznaczenia słupa.

Aktywności

Pieszo: Do wyboru mamy 5 głównych szlaków turystycznych i 4 łącznikowe, większość wygodnie zaczynająca się przy stacjach PKP. Na terenie PK i jego otuliny znajduje się też 5 ścieżek dydaktycznych. Z myślą o najmłodszych odkrywcach powstał Szlak Puszczańskich Legend, więcej na http://turystyka.puszcza-zielonka.pl/legendy-puszczy-zielonki/.

Rowerem: Puszcza Zielonka to raj dla rowerzystów. Na jej terenie wyznaczono Mały (35 km) i Duży (51 km) Pierścień Rowerowy, uzupełnione 12 trasami łącznikowymi. Przez Puszczę biegnie także Cysterski Szlak Rowerowy oraz samochodowo-rowerowy Szlak Kościołów Drewnianych.

Kajakiem: Jednodniowa wycieczka z Pobiedzisk do Tuczna prowadzi rynną polodowcowych jezior – Biezdruchowo, Jerzyńskim, Wronczyńskim Małym i Dużym i kończy się na jeziorze Stęszewskim, największym jeziorze PK.

Konno: Przez Puszczę przebiega ogólnopolski Wilczy Szlak, jak również 10 mniejszych lokalnych szlaków dla miłośników jeździectwa.

Dodatkowe informacje

Do Puszczy można bardzo wygodnie, w pół godziny, dojechać koleją z Poznania: 

  • Do Czerwonaka, Owińsk, Murowanej Gośliny i Łopuchowa pociągiem na Wągrowiec;
  • Do Kobylnicy i Pobiedzisk pociągiem na Gniezno.

Aktualne informacje o rajdach i wydarzeniach związanych z Puszczą znajdziecie na stronie http://turystyka.puszcza-zielonka.pl/.

Terka Teleżyńska

Może zainteresuje cię również ten park?