Przemęcki Park Krajobrazowy

Przemecki PK - Wyspa Konwaliowa

Przemęcki Park Krajobrazowy leży w południowo–zachodniej Wielkopolsce, na granicy z województwem lubuskim. Podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego wycofujący się lodowiec pozostawił tu 24 jeziora głównie o charakterze rynnowym, w większości połączone ze sobą licznymi ciekami. Wiedzie nimi prawie 40-kilometrowa pętla kajakowa – Konwaliowy Szlak Kajakowy – którą najlepiej rozpocząć w Wieleniu (tam też można wypożyczyć kajaki). Swoją nawę szlak bierze od jednego z trzech rezerwatów Przemęckiego PK – Wyspy Konwaliowej na Jeziorze Radomierskim, na której pośród wielu cennych roślin masowo rośnie konwalia majowa o charakterystycznym różowy zabarwieniu, niespotykana w żadnym innym miejscu w Polsce. Dziś Wyspa jest rezerwatem ścisłym co oznacza, że wstęp na nią jest zabroniony i trzeba zadowolić się widokiem z wody. Jednak w okresie międzywojennym była miejscem tradycyjnych festynów ludowych urządzanych głównie w noc świętojańską, a między wyspą a lądem stałym okresowo kursował prom.
Ci, którzy wolą zwiedzać pieszo, mogą przejść ścieżką przyrodniczo-leśną rozpoczynającą się w Olejnicy (darmowy parking dla samochodów koło mostu w Olejnicy). Trasa ok 10km z możliwością skrócenia do 5,5km. Przez połowę długości ścieżka wiedzie wzdłuż brzegu jeziora Olejnickiego i Radomierskiego (na końcu, koło leśniczówki, pomost z widokiem na Wyspę Konwaliową). Na trasie rozmieszczono 11 tablic opisujących ciekawe fragmenty krajobrazu, m.in. największe skupisko żywotnika olbrzymiego – drzew występujących naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. W tym miejscu założone zostało ok. 1900 roku przez pruskie stacje doświadczalne. Żywotnik olbrzymi jest drzewem długowiecznym, który w naturalnych warunkach żyje ok. 1000 lat. W okolicach parkingu w Olejnicy znajduje się także drugi rezerwat – Torfowisko nad Jeziorem Świętym, gdzie występuje z kolei m.in. rosiczka owadożerna.
Panoramę Przemęckiego PK podziwiać też można z trzech wysokich drewnianych wież widokowych: w Dominicacach, Olejnicy i Siekowie. Ta ostatnia to najwyższy w Polsce drewniany punkt widokowy – sama wieża liczy 30 metrów i stoi na wzniesieniu 101 m.npm. Przy dobrej pogodzie i z pomocą lornetki dostrzec można nawet szczyt Śnieżki.
Dla miłośników walorów kulturowych atrakcją będą pocysterskie zabytki. Przez Przemęcki PK przebiega wielkopolska pętla szlaku cysterskiego obejmująca późnobarokowy kościół pw. Św. Wojciecha w Kaszczorze, kościół pw. Narodzenia NMP w Wieleniu. Za największy zabytek Szlaku Cysterskiego uważa się barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie, który wybudowany został w latach 1651-1690.

Nie przegap

  • Wycieczka kajakowa (np. Kajakowy Szlak Konwaliowy),
  • Rezerwat Torfowisko nad Jeziorem Świętym,
  • Panorama Parku z jednej z trzech wież widokowych: w Dominicacach, Olejnicy lub Siekowie

Krajobrazy

Płaskie lub faliste wysoczyzny morenowe; Polodowcowe jeziora rynnowe połączone siecią kanałów; Tereny rolnicze; Lasy

Wyzwanie

Wyzwania: zobacz szczyt Śnieżki z wieży widokowej w Siekowie (tylko przy dobrej widoczności i przy pomocy lornetki).

Aktywności

Szlaki piesze (ścieżka przyrodniczo-edukacyjna z Olejnicy), rowerowe (np. między trzema wieżami widokowymi) i kajakowe (konwaliowy szlak kajakowy).

Tomek Kaczor

Może zainteresuje cię również ten park?