W polskich górach nie wszędzie możemy cieszyć się widokiem szczytów ciągnących się aż po horyzont. Natomiast oprócz Bieszczadów, to właśnie Worek Raczański, stanowiący dużą część Żywieckiego Parku Krajobrazowego, zapewnia doświadczenie bezkresu gór. Znajdziemy tu i zapierające dech w piersiach widoki, i leśne ostępy; urokliwe górskie miejscowości i klimatyczne schroniska. Na terenie parku znajduje się aż 10 rezerwatów przyrody, chroniących karpackie lasy. Tutaj też znajduje się drugi najwyższy szczyt polskich Beskidów – Pilsko, z kompleksem narciarskim na Hali Miziowej. Choć to teren dobrze skomunikowany i popularny turystycznie, można tu również znaleźć wiele spokojnych i cichych miejsc, w których znajdziemy się sam na sam z przyrodą. Worek Raczański to też dobry punkt wypadowy do wycieczek na słowacką część gór.
Nie przegap
- Przejdź widokowy żółty szlak między Halą Redykalną i Halą Rysianka
- Skorzystaj z rozbudowanej górskiej bazy turystycznej. W parku znajduje się aż 8 schroniska PTTK, kilka schronisk prywatnych oraz 3 chatki „studenckie” i 2 bazy namiotowe. Do ciekawostek należy schronisko na Hali Boraczej, zbudowane w latach 20. przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe „Makkabi”, gdzie można zjeść słynne jagodzianki. Z większości schronisk w Worku Raczańskim roztaczają się zachwycające widokiem
- Wejdź na Pilsko (pamiętaj że główny wierzchołek znajduje się już na Słowacji!)
- Zobacz wodospad w Sopotni Wielkiej – a najlepiej połącz to z obserwacją nieba w trakcie Festiwalu Ciemnego Nieba w tej miejscowości.
- Zwiedź schrony w Węgierskiej Górce (przy granicy parku) – „Westerplatte Południa”
Krajobrazy
- rozległe górskie panoramy ze szczytów i widokowych hal
- górskie lasy – buczyna karpacka
- urokliwe górskie doliny (np. Dolina Danielki w Ujsołach)
- zimowe krajobrazy gór – tu zawsze jest śnieg, czasem aż za dużo 🙂
Wyzwanie
- Obejdź Worek Raczański dookoła.
- Znajdź Jaskinię w Boraczej.
- Zjedz jagodzianki na Hali Boraczej i racuchy na Rycerzowej.
- Obejrzyj Tatry z różnych stron.
Aktywności
- wędrówki piesze
- wycieczki rowerowe
- wycieczki konne
- narciarstwo zjazdowe
- skitouring
Dodatkowe informacje
Dojazd transportem publicznym:
- Zachodnia część parku jest bardzo dobrze skomunikowana, leży wzdłuż linii kolejowej do Zwardonia, którą regularnie jeżdżą pociągi.
- W okolice Pilska (do Korbielowa) można dostać się transportem autobusowym.
Kuba Rozenbaum