Park Krajobrazowy Promno

©Joanna Stankiewicz

Cztery rezerwaty przyrody, osiem jezior i sporo wzniesień, czyli Park Krajobrazowy Promno, położony około 25 kilometrów na wschód od Poznania, tuż obok Pobiedzisk. Mimo, że jest to jeden z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce nie ma to żadnego znaczenia. To jedyne takie miejsce pod Poznaniem, w którym przez chwilę można się poczuć jak w górach!

Nie przegap

W parku znajdziesz aż cztery rezerwaty przyrody:

  • Rezerwat przyrody Jezioro Drążynek, czyli torfowiska, zarastające leśne jeziorko i stanowiska kłoci wiechowatej, objętej w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
  • Rezerwat przyrody Jezioro Dębiniec z łąkami, bagnami i śródleśnym jeziorem.
  • Rezerwat przyrody Las Liściasty w Promnie z grądem środkowoeuropejskim.
  • Rezerwat przyrody Okrąglak chroniący fragment Jezior Babskich, przez który przebiega Szlak Osadnictwa Olęderskiego w gminie Nekla.

Krajobrazy

Spójrz w górę!

W parku można spotkać popielice szare. Pierwsze przybyły w to miejsce w 2019 roku. Było to piętnaście sztuk z podwarszawskiego Sękocina Starego. Rok później przyjechało kolejne siedemnaście aż z Mikołajek. Popielice to gatunek gryzonia zagrożony wyginięciem, dlatego akcje introdukcji tych małych zwierząt nie są rzadkością. Pierwszy tydzień spędziły w zamkniętych wolierach, wcinając dostarczane im tam orzechy laskowe, ziarna słoneczników i owoce, i przyzwyczajając się do otoczenia w bezpiecznej izolacji od drapieżników. Po tym czasie były gotowe, by samodzielnie biegać po lesie. Nie jest łatwo je zobaczyć, bo popielice poruszają się głównie w koronach drzew, a na ziemię schodzą prawie wyłącznie zimą, gdy szykują się do hibernacji pod ziemią. Ale głowa do góry! Może wypatrzysz jedną z tutejszych rezydentek!

Aktywności

W parku wyznaczono dwa szlaki – zielony i niebieski. Jeśli zatrzymasz się przy drodze z Pobiedzisk do Kociałkowej Góry, tam, gdzie przecina ją niebieski szlak możesz pójść w stronę Jeziora Brzostek, mijając po drodze Jezioro Drążynek, a stamtąd wrócić zielonym szlakiem przecinając przy okazji Rezerwat Las Liściasty w Promnie.


Po drugiej stronie drogi i zarazem parku podążając dalej niebieskim szlakiem znajdziesz Rezerwat Okrąglak i Szwedzki Okop, czyli pozostałości po starym, przedchrześcijańskim grodzisku, które podobno odegrało jakąś niewielką rolę w czasie Potopu Szwedzkiego.
Na terenie parku znajdują się również szlaki rowerowe, więc może warto zabrać ze sobą rower?

Krajobrazy

Promno, czyli najmniejszy w Wielkopolsce park krajobrazowy, powstał w 1993 roku po to by chronić polodowcowy krajobraz pełen pagórków, jeziorek i lasów.


Co tu znajdziemy?
Torfowiska w rezerwacie Jezioro Drążynek, łąki, bagna i śródleśne jezioro w Rezerwacie Jezioro Dębiniec, grąd środkowoeuropejski w Rezerwacie Las Liściasty w Promnie i pagórki, które są pozostałością po lądolodzie i ostatnim zlodowaceniu. Najwyższy szczyt ma aż 127 m.n.p.m.


Przy drodze z Pobiedzisk do Kociałkowej Góry jest punkt widokowy, z którego oglądać można okoliczne mokradła. Wystarczy zatrzymać się na wysokości miejsca, które na google maps oznaczone jest jako „Bagna” i wejść na górę. Jeśli spojrzysz w bok zobaczysz krajobraz zagospodarowany przez bobry.

Dodatkowe informacje

Do parku można dojechać pociągiem. Koleje Wielkopolskie w 25 minut dowiozą Cię z Poznania do przystanku Promno-Stacja.

Joanna Stankiewicz / prostopotemwlewo.wordpress.com

Może zainteresuje cię również ten park?