Można powiedzieć, że to moje rodzinne strony, gdyż pochodzę z miejscowości oddalonej o około 10 km na południe od Kozubowskiego Parku Narodowego. Można również powiedzieć, że jest to zapomniana część Województwa Świętokrzyskiego, położona gdzieś pomiędzy Krakowem a Kielcami. Jeśli chcecie poczuć spokój ducha i uciec od wielkomiejskiego zgiełku, te rolnicze tereny będą dla Was idealne! Co więcej, historia tego regionu zaskoczy niejedną osobę, warto wspomnieć chociażby o Republice Partyzanckiej czy grodzisku w Stradowie.
Kozubowski Park Krajobrazowy położony jest na obszarze Niecki Nidziańskiej, na Ponidziu. Obejmuje wschodnią część Garbu Wodzisławskiego. Jest to teren charakteryzujący się urozmaiconą rzeźbą terenu, pokryty lessami, rozległymi obszarami leśnymi i malowniczymi miejscowościami.
Na terenie parku występują interesujące obiekty regionalnego budownictwa wiejskiego, pozostałości dworów z założeniami parkowymi oraz osobliwe obiekty sakralne. Jednym z najcenniejszych historycznie obiektów jest wczesnośredniowieczne grodzisko w Stradowie z przełomu VIII i IX wieku, będące ośrodkiem plemiennym z początków historii państwowości polskiej. Na terenie parku występują również charakterystyczne dla Ponidzia, przydrożne krzyże. Z ciekawostek przyrodniczych: wśród flory warto wymienić m.in. miłek wiosenny, len złocisty oraz groszek pannoński. Z fauny na uwagę zasługuje tu na pewno gniewosz plamisty i jelonek rogacz.
Nie przegap
- Wczesnośredniowieczne grodzisko w Stradowie
- Cmentarzysko szkieletowe na wzgórzu Sobótka
- Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych
- Góra Byczowska (wieś Kozubów)
- Rezerwaty przyrody: Polana Polichno i Wroni Dół
- Obiekty sakralne w Dzierążni, Górach, Pełczyskach, Młodzawach Małych, Michałowie, Probołowicach i Stradowie
Krajobrazy
Park wyróżnia ciekawa rzeźba terenu z lessowymi wzniesieniami, dolinami rzek i malowniczymi wąwozami. Są tutaj i lasy i malownicze pola uprawne. Uroku dodają senne miejscowości z osobliwymi obiektami sakralnymi oraz wioski, a sam region charakteryzuje się gęstą siecią przydrożnych krzyży i kapliczek.
Wyzwanie
“Pobiegajcie” po górce Byczowskiej, można się zmęczyć, zwłszcza przy wyborze stromego podejścia. Wejdźcie na nią i podziwiajcie jeden z najpiękniejszych widoków na Ponidziu.
Aktywności
Zdecydowanie rower! Wycieczki rowerowe po falistych wzgórzach i lessowych wąwozach to świetny pomysł na poznanie tego miejsca. Oczywiście, na terenie parku można również uprawiać turystykę pieszą. Planując trasę, warto wziąć pod uwagę dwie ścieżki dydaktyczne: przyrodniczo – krajobrazową ścieżkę dydaktyczną „Chroberz – Wola Chroberska” o długości ok. 5 km oraz historyczną ścieżkę dydaktyczną „Stradów pradziejowy i wczesnośredniowieczny” o długości ok. 3 km.
Krzysiek Indelak