Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

©Kasia Olechnowicz

Mierzeja Wiślana zaskakuje bogactwem form terenowych i różnorodnych krajobrazów – od piaszczystych, szerokich plaż od strony Zatoki Gdańskiej i występujących na ich zapleczu wałów wydmowych oraz wilgotnych obniżeń pomiędzy nimi, po porośnięte brzegi Zalewu Wiślanego. Jeszcze kilkaset lat temu była archipelagiem niepołączonych ze sobą wysepek, które z czasem połączyły się w całość, tworząc półwysep. Mierzeja jest skutkiem pracy prądów i fal morskich, a po wyłonieniu się ponad poziom morza również terenem działalności wiatrów. To właśnie duża różnorodność form eolicznych wpływa na bogactwo krajobrazowe Parku.

Nie przegap

  • Krynica Morska z dobrze zachowaną architekturą kurortową – pensjonatami i willami z przełomu XIX i XX wieku otoczoną naturalnym parkiem leśnym.
  • Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej obejmuje jedyne, naturalne stanowisko buka na tym terenie. Wiek występującego tam drzewostanu bukowego wynosi około 200 lat.
  • Wysokie klify w okolicach wsi Nowa Karczma (Piaski). Strome zbocza tej części Mierzei tworzą naturalny ciąg widokowy, z którego podziwiać można Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską z pięknie wyeksponowaną sylwetą katedry we Fromborku.

Aktywności

  • Jesień to czas wzburzonego Morza Bałtyckiego, a wietrzna aura sprzyja temu, że z jesiennych wędrówek po plażach Parku można wrócić z kieszeniami pełnymi bursztynów.
  • Równolegle do wybrzeża Bałtyku biegnie trasa rowerowa, którą możemy przejechać z Mikoszewa, aż do granicy Polski z Federacją Rosyjską w Piaskach. Najbardziej urozmaicony i malowniczy odcinek trasy wiedzie pomiędzy Sztutowem a Krynicą Morską.
  • Dwa razy do roku, wiosną i jesienią, nad lasami Mierzei Wiślanej odbywa się niesamowity spektakl. Południowe wybrzeże Bałtyku stanowi bowiem ważny ptasi szlak wędrówkowy, a rejon Mierzei Wiślanej jest jednym z jego kluczowych elementów. Nad polskim wybrzeżem można wówczas oglądać miliony ptaków udających się na zimowiska położone na południu Europy i w Afryce.

Wyzwanie

Warto odszukać ukrytej pośród lasów „czerwonej szopy” czyli dawnej stacji ratownictwa brzegowego. Były to obiekty, które powstawały na przełomie XIX i XX wieku wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego i Morza Północnego i stanowiły zazwyczaj magazyny na sprzęt ratowniczy. Obiekt w Piaskach jest jednym z 8 zachowanych tego typu budynków na terenie województwa pomorskiego – pierwotnie na wybrzeży zlokalizowanych było ich 19.

Krajobrazy

Charakterystycznym elementem krajobrazu są szerokie, piaszczyste plaże oraz występujący na ich zapleczu wał wydmowy. Choć wydmy kojarzą się często z piaszczystymi wzniesieniami, to na Mierzei Wiślanej mamy do czynienia przede wszystkim z wydmami porośniętymi roślinnością, czyli wydmami brunatnymi.
Dużym zróżnicowaniem morfologicznym – od niskich brzegów porośniętych szuwarami po wysokie klify wydmowe – charakteryzuje się brzeg Zalewu Wiślanego. Szczególnie malownicze są licznie występujące po stronie wybrzeża zatoczki, z których rozpościera się widok na Wysoczyznę Elbląską.

Punkty widokowe

  • Najwyższa stała wydma w Europie – Wielbłądzi Garb – znajduje się w okolicy Krynicy Morskiej. Z wieży widokowej zlokalizowanej na jej szczycie rozpościera się widok zarówno na Zatokę Gdańską jak i Zalew Wiślany.
  • Z wieży widokowej na Górze Pirata można podziwiać nie tylko panoramę Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, ale jest to również jedno z ulubionych miejsc miłośników ptaków.

Kasia Olechnowicz

Może zainteresuje cię również ten park?