Kaszubski Park Krajobrazowy

©Kasia Olechnowicz

Pojezierze Kaszubskie to region pełen malowniczych jezior, wzgórz i lasów. Sercem tego rejonu jest Kaszubski Park Krajobrazowy charakteryzujący się nie tylko zróżnicowaną rzeźbą terenu i bogactwem sieci hydrograficznej, ale także sporym nagromadzeniem unikalnych i wartościowych przejawów wielowiekowej tradycji materialnej Kaszubów. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, wielbicieli wodnych kąpieli i pieszych wędrówek.

Nie przegap

 • Kółko Raduńskie to jeden z najciekawszych szlaków wodnych w Polsce łączący dziesięć jezior i liczący łącznie około 40 kilometrów.
  Lasy Mirachowskie, niekiedy zwane Puszczą Mirachowską położone pomiędzy kaszubskimi wsiami: Miechucinem, Mirachowem,
 • Kamienicą Królewską i Sierakowicami to niezwykle cenny przyrodniczo obszar z licznymi rezerwatami przyrody powołanymi w celu ochrony leśnych terenów bagiennych i rosnących tam roślin. Występujące tu złoża torfu sięgają nawet do 11 metrów w głąb ziemi.
 • W Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie można nie tylko zobaczyć gotową ceramikę i poznać proces jej powstawania ale także samemu spróbować sztuki garncarskiej.

Krajobrazy

Krajobraz Parku to przykład młodej rzeźby polodowcowej. Dominującą formą terenu są wysoczyzny moreny dennej z dużym udziałem zagłębień i obszarów bezodpływowych, nad którą wznoszą się moreny czołowe z najwyższym wzniesieniem – Wieżycą.
Charakterystycznym elementem krajobrazu są liczne jeziora polodowcowe, które stanowią około 10% powierzchni Parku.

Regionalny i lokalny klimat Pojezierza Kaszubskiego wpływa na występowanie specyficznej flory wyróżniającej się udziałem gatunków górskich i podgórskich oraz reliktów lodowcowych.

Aktywności

 • Wartości krajobrazowe i kulturowe Parku można poznać poruszając się jednym z dwóch szlaków pieszych – Szlakiem Wzgórz Szymbarskich lub Szlakiem Kaszubskim oraz licznymi trasami rowerowymi wyznaczonym na terenie Parku.
 • Spływ szlakiem Kółko Raduńskie można rozpocząć w dowolnym miejscu i płynąć w dowolnym kierunku ze względu na słaby prąd na przepływach Radunią.
 • W sezonie zimowych stoki Wieżycy zamieniają się w trasy zjazdowe dla narciarzy. Trasy są oświetlone, naśnieżane i ratrakowane.

Wyzwanie

 • Jedną z najbardziej malowniczych tras województwa pomorskiego jest Droga Kaszubska. Wybudowana w latach 1965-1967 trasa stanowi szlak turystyki motorowej prowadzący obok najpiękniejszych jezior i wzgórz morenowych. Droga ta rozpoczyna się w miejscowości Garcz, a kończy w Wieżycy.
 • Brama Kaszubska to wąski przesmyk pomiędzy Jeziorami Raduńskim Górnym i Raduńskim Dolnym, przedzielonymi groblą usypaną w czasie budowy drogi wiodącej z Kartuz do Sulęczyna, na znajdującym się w rynnie progu.

Punkty widokowe

 • Wieżyca licząca 328 m n.p.m. to nie tylko najwyższe wzniesienie Parku ale także obszaru całej Niziny Środkowoeuropejskiej. Ze szczytu wieży widokowej, która znajduje się na wzniesieniu, rozpościera się widok na Wzgórza Szymbarskie i okoliczne jeziora.
 • Szczelina Lechicka znajdująca się w Lasach Mirachowskich to jeden z najbardziej malowniczych naturalnych punktów widokowych Parku. Choć nazwa sugeruje tektoniczne pęknięcie w skałach to w rzeczywistości stanowi polodowcowe przewężenie rynnowe w ciągu jezior.

Kasia Olechnowicz

Może zainteresuje cię również ten park?