Niezykły zakątek na pograniczy Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej, niecałą godzinkę drogi z Rynku Głównego w Krakowie. Nie jest to Jura w Miniaturze, niemniej kompaktowy charakter Doliny Dłubni zadowoli zarówni piechurów, miłośników wspinaczki, fotografii krajobrazowej, kajakarstwa czy tych, którzy mają słabość do geologicznych ewenementów. A takim z pewnością są bardzo wydajne krasowe źródła (Hydrografów czy Jordan), zasilające Dłubnię a jednocześnie zachwycające swoimi kolorowymi barwami, głównie odcieniami błękitów i turkusów.
Na terenie wsi o intrygującej nazwie Minoga,posiadajacej zabytkowy pałac z zespołem starodrzewia, znajduje się też aleja pomnikowych drzew – jesionów wyniosłych. Dla sympatyków unikatowego krajobrazu kulturowego zapewne istotnym faktem może wydać się wiadomość, że funkcjonowało tu kilkanaście młynów wodnych. Dziś, aby znaleźć ich ślady trzeba się nieco natrudzić, ale jest to możliwe.
Nie przegap
- Źródło Hydrografów,
- Źródło Jordan,
- jar Dłubni koło Imbramowic,
- Pałac i park przypałacowy w Minodze,
- kościółek romański w Wysocicach,
- Wąwóz Ostryszni
Krajobrazy
Krajobraz podobny do jurajskiego i roztoczańskiego, pasowe układy pól i rozległe panoramy wierzchowinowe. Zwłaszcza w okolicach wsi Chełm i Glanów
Aktywności
Wędrówki piesze i rowerowe o stopniu trudności łatwym i średniołatwym, wspinaczka skałkowa, fotografia krajobrazowa (układ pół i wzgórz)
Wędrowne Motyle