Przedborski Park Krajobrazowy

Przedborski Park Krajobrazowy leży na granicy dwóch województw – łódzkiego i świętokrzyskiego. Na terenie Parku znajduje się najwyższe naturalne wzniesienie na terenie woj. łódzkiego – Fajna Ryba (347 m n.p.m.). Po półtorej godzinie jazdy samochodem z Łodzi przenosisz się w dolinę Pilicy – malownicze krajobrazy, porastające wzniesienia bezkresne pola pełne maków i chabrów, lasy bukowe i mieszane, łąki z niespotykanymi kserotermicznymi kwiatami. Choć przez teren parku przebiega niewiele szlaków, dróg i ścieżek do samodzielnego odkrywania tego obszaru jest wiele. Park zdaje się być zapomnianym zaułkiem na końcu świata – podczas 5-godzinnej wędrówki w długi weekend czerwcowy nie spotkaliśmy żadnych innych turystów, za to mieliśmy szczęście zobaczyć lisa, sarnę, jaszczurki, żmije oraz miliony czerwonych mrówek utrudniające zdobycie Fajnej Ryby. Na naszej drodze nie było też żadnego sklepu, tak więc warto zaopatrzyć się w zapas wody na wędrówkę.

Nie przegap

  • Fajna Ryba – najwyższe wzniesienie na terenie woj. łódzkiego
  • rezerwat stepowy „Murawy Dobromierskie” chroniący kserotermiczne murawy pochodzenia antropogenicznego, ciekawe ze względu na rzadkość występowania w środkowej Polsce
  • rezerwat leśny „Bukowa Góra” chroniący stary naturalny las bukowy, porastający wapienne wzniesienie
  • klimatyczna wieś Józefów, w której część gospodarstw jest opuszczona inne rezerwaty: leśny „Oleszno”, torfowiskowy „Piskorzeniec”, leśny „Czarna Rózga”, leśny „Ewelinów”

Krajobrazy

Oś geomorfologiczną Parku stanowi Pasmo Przedborsko – Małogoskie (z najwyższym wzniesieniem Fajną Rybą), z którego roztaczają się piękne panoramy. Pasmo należy do Gór Świętokrzyskich.

Aktywności

Na terenie parku można uprawiać turystykę pieszą i rowerową.

Aleksandra Jonas

Może zainteresuje cię również ten park?